Primul episod din podcastul Nemi dedicat cărților pentru copii – un podcast pentru toți părinții, bunicii, profesorii, pentru tinerii și copiii de toate vârstele, de la 0 la 99 de ani, care au nevoie de povești spuse calm și liniștitor, de interviuri și discuții libere între noi și autorii noștri dragi. Poate că uneori o să-ți începi ziua cu el, alteori posibil să adormi cu el în urechi, în timp ce te lași purtat de poveștile din cărțile Nemi.
![](https://blog.nemira.ro/wp-content/uploads/2020/03/Booksaremagic_podcast_nemi_01_1200x628-1024x536.jpg)
În primul episod din podcastul Nemi, cei mici pot asculta primele capitole din povestea minunată a lui Pinocchio, scrisă de Michael Morpurgo.
Numele meu e Pinocchio și aceasta e povestea mea. Totul a început într-o seară, când Gepetto, tatăl meu, care era pădurar, a venit acasă și i-a spus mamei: «Iată ce am creat, e băiețelul la care visam, pe care ni l-am dorit dintotdeauna.»
Și acela eram eu, Pinocchio!
Cartea reia, în stilul cu care Michael Morpurgo și-a obișnuit cititorii, povestea clasică, însă, de această dată, Pinocchio își ia rolul de povestitor al propriilor pățanii. Și nu oricum, ci cu o doză serioasă de umor și de autoironie. Personajele binecunoscute sunt imaginate de Emma Chichester Clark, cu nesfârșită atenție la detalii și cu multă poftă de joacă.