Nominalizările la Premiile Nebula 2011 au fost anunţate!

Science Fiction and Fantasy Writers of America a anunţat nominalizările pentru Premiile Nebula 2011, Premiul Ray Bradbury pentru cea mai bună prezentare dramatică şi Premiul Andre Norton pentru science fiction şi fantasy pentru adolescenţi.

La categoria cel mai bun roman a Premiilor Nebula, nominalizările sunt:
God’s War, Kameron Hurley
The Kingdom of Gods, N.K. Jemisin
Firebird, Jack McDevitt
Embassytown, China Mieville
Mechanique: A Tale of the Circus Tresaulti, Genevieve Valentine
Among Others, Jo Walton

La categoria nuvelă:
With Unclean Hands, Adam-Troy Castro (în revista Analog, 11/11)
The Ice Owl, Carolyn Ives Gilman (în revista F&SF, 11-12/11)
The Man Who Bridged the Mist, Kij Johnson (în revista Asimov, 10-11/11)
Kiss Me Twice, Mary Robinette Kowal (în revista Asimov, 6/11)
The Man Who Ended History: A Documentary, Ken Liu (editura Panverse Three)
Silently and Very Fast, Catherynne M. Valente (WSFA)

La categoria nuvelă scurtă:
Six Months, Three Days, Charlie Jane Anders (Tor.com 6/8/11)
The Old Equations, Jake Kerr (Lightspeed 7/11)
What We Found, Geoff Ryman (F&SF 9-10/11)
The Migratory Pattern of Dancers, Katherine Sparrow (GigaNotoSaurus 7/11)
Sauerkraut Station, Ferrett Steinmetz (GigaNotoSaurus 11/11)
Fields of Gold, Rachel Swirsky (Eclipse 4)
Ray of Light, Brad R. Torgersen (Analog 12/11)

La categoria povestire:
Her Husband’s Hands, Adam-Troy Castro (Lightspeed 10/11)
Mama, We Are Zhenya, Your Son, Tom Crosshill (Lightspeed 4/11)
Shipbirth, Aliette de Bodard (Asimov’s 2/11)
Movement, Nancy Fulda (Asimov’s 3/11)
The Axiom of Choice, David W. Goldman (New Haven Review Winter ’11)
The Paper Menagerie, Ken Liu (F&SF 3-4/11)
The Cartographer Wasps and the Anarchist Bees, E. Lily Yu (Clarkesworld 4/11)

Nominalizările la Premiul Ray Bradbury pentru cea mai bună prezentare dramatică sunt:
The Adjustment Bureau
Attack the Block
Captain America: The First Avenger
Doctor Who: The Doctor’s Wife
Hugo
Midnight in Paris
Source Code

Nominalizările la Premiul Andre Norton pentru science fiction şi fantasy pentru adolescenţi sunt:
Ultraviolet, R.J. Anderson
Chime, Franny Billingsley
The Girl of Fire and Thorns, Rae Carson
The Boy at the End of the World, Greg van Eekhout
Everybody Sees the Ants, A.S. King
Akata Witch, Nnedi Okorafor
The Freedom Maze, Delia Sherman
Daughter of Smoke & Bone, Laini Taylor

Câstigătorii vor fi anunţaţi în cadrul unui eveniment ce va avea loc între 17 şi 20 mai 2012 în Virginia, Statele Unite ale Americii.

Lasă un comentariu

Your email address will not be published.